Je to stav medzi spánkom a bdením, taktiež nazvané „keď telo spí ale myseľ bdie.“ Spánková paralýza nastáva keď človek zaspáva ale môže sa vyskytnúť aj po zobudení. Človek má pocit ochrnutia, takže sa nedokáže hýbať. Niekto môže mať pocit, že sa vznáša, alebo naopak, ako keby ho niečo chcelo niekam vtiahnuť. V tomto stave sa vyskytujú aj rôzne zvukové a obrazové halucinácie, ktoré sú vytvárané podvedomím.
V skutočnosti k spánkovej paralýze dochádza každú noc, len rozdiel je v tom, že o tom nevieme, pretože už spíme. Dochádza k tomu pri REM (z angl. rapid eye movement- rýchly pohyb očí) fáze spánku, kedy snívame. Spánková paralýza teda slúži na to, aby sa naše snové pohyby neprenášali na naše fyzické telo.
John_Henry_Fuseli_-_The_Nightmare

Kedy je pravdepodobné, že zažijeme spánkovú paralýzu?

-Keď spíme s vysoko nastlanými vankúšmi,
-keď spávame nepravidelne, zdriemavame si medzi jednotlivými časťami dňa alebo keď trpíme nespavosťou,
-pod vysokým stresom.

Ako tomu predísť?

Keď sa dostanete do spánkovej paralýzy, pokúste sa sústrediť na niektorú časť tela a skúste s ňou začať hýbať. Odporúča sa hýbať svalstvom tváre, keďže ostatné časti tela ako ruky a nohy sú viac „paralyzované.“
Pri pokusoch o pohyb by mala paralýza ustupovať.

Ako sa zbaviť strachu zo spánkovej paralýzy?

Najprv si položte otázku: ,,Čoho sa vlastne bojím?“

Je veľmi dôležité vedieť, z čoho máte strach. Z pocitu, že sa neviete pohnúť? Z tých zvukov, obrazov? Máte pocit, že je niekto vedľa vás a sleduje vás? Bojíte sa, že vás niečo zlé drží v tele? Nech je to už čokoľvek, čoho sa bojíte, ale vedzte, že to nebude trvať večne – raz to skončí. Majte túto myšlienku v hlave, nedovoľte, aby vás ten strach ovládol, nech je to akokoľvek nepríjemné, verte mi , so strachom je to ešte horšie. Pokúste sa sledovať tento stav- niekedy môžete zistiť, že to ani také strašné nie je, ako ste si to mysleli. Počúvajte tie zvuky, sledujte celý ten stav –nezabúdajte mať pamäti, že to všetko onedlho skončí. Niet sa čoho obávať. To všetko je len vytvárané vaším podvedomím.

Všetko je len vo vašich rukách. Nič vás nemôže vystrašiť. Veď predsa vy ste pánom svojho tela a nie jeho otrok!

Postupom času, ako budete tento strach prekonávať, môžete si spánkovú paralýzu dokonca aj obľúbiť. Možno teraz krútite hlavou a hovoríte si, že taký stav sa nedá obľúbiť, je to predsa nepríjemné a strašidelné…
To sa však ale môže zmeniť. Spánkovú paralýzu sa dá dokonca aj trénovať. Ak si ten stav obľúbite, môžete ju aj predlžovať a zotrvať v nej aj minúty, hodiny..(Odporúčam prečítať si túto stránku: http://satori.mysteria.cz/trans.html )

Všetko závisí len od vás. Skúmajte, trénujte, učte sa, využívajte to! Pýtate sa, aké môže mať spánková paralýza využitie? Ak sa jej nebojíte, tak vás dokáže aj liečiť. Môžete v nej trénovať vizualizáciu, predstavovať si vaše túžby ako sa plnia. Môžete tam robiť veľa vecí spojené s mysľou, keďže práve v tomto stave máte rozšírené vedomie. Tak a teraz niečo, z čoho budete mať radosť keď ste v paralýze – z tohto stavu sa dá ľahko dostať aj do sna, v ktorom si uvedomíte, že snívate a môžete si robiť, čo len chcete. Je to ako realita, rozdiel je len v tom, že ste vo sne. Nazýva sa to lucídne snívanie. Keď sa to naučíte, ako na to, tak sa určite budete tešiť, kedy konečne nastane spánková paralýza, a už z nej strach mať nebudete. Tak a teraz keď ste si to už prečítali, iste ste nedočkaví čo je vlastne ten lucídny sen a ako ho vyvolať- tak šup pátrať po internete 😉